adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
UWAGA ZMIANY W OBWODACH 7 i 8: ulice wcześniej ujęte w obwodzie 7 tj. „Bratków”, „Jaśminowa”, „Mieczyków”, „Słowiańska”, „Storczyków”, „Tulipanów”, „Wrzosowa” zostały przeniesione do obwodu 8 do Szkoły Podstawowej nr 1 w Czeladzi ul. Reymonta 80, wyborcy z tych ulic w najbliższych wyborach głosują w SP Nr 1AKTUALNE INFORMACJE I OSTRZEŻENIA O JAKOŚCI POWIETRZAUWAGA: PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA STAŁE OBWODY GŁOSOWANIA ORAZ ZAKTUALIZOWANY PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA OKRĘGI WYBORCZE W MIEŚCIE CZELADŹAKTUALNE INFORMACJE NA TEMAT CYBERBEZPIECZEŃSTWAГромадянин України, тут ви знайдете найважливішу інформацію (НАТИСНІТЬ ТУТ)Czeladź pomaga Ukrainie!Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności
17 października 2017
kategoria:
Aktualności
Czeladzianie chwalili Kościuszkę
Czeladzianie chwalili Kościuszkę

W 200. rocznicę śmierci wielkiego Polaka i patrioty, zorganizowano uroczystości pod hasłem "Chwała Kościuszce!"

Mszą świętą w intencji jedności narodu polskiego, celebrowaną przez ks. Jarosława Wolskiego w kościele św. Stanisława B.M., z udziałem przedstawicieli Sejmu i Senatu RP , władz miasta z burmistrzem Zbigniewem Szaleńcem na czele oraz radnymi Rady Miejskiej z przewodniczącą Jolantą Moćko i pocztami sztandarowymi, rozpoczęła się w minioną niedzielę, 15 października, uroczystość zorganizowana przez Miasto Czeladź z okazji 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki.


Po zakończonej liturgii na rynku Starego Miasta odbyła się inscenizacja historyczna z udziałem aktorów i grup rekonstrukcyjnych z Częstochowy i Kędzierzyna Koźla, którzy wystąpili w mundurach różnych armii z epoki kościuszkowskiej. W postaci kosynierów wcielili się uczniowie klasy wojskowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Czeladzi. Natomiast role mieszczan odgrywali m.in., pracownicy Muzeum Saturn.
Atrakcją widowiska było odtworzenie przysięgi, składanej przez Tadeusza Kościuszkę na krakowskim rynku w 1794 roku. W rolę Tadeusza Kościuszki znakomicie wcielił się Rafał Sadowski - aktor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Wiele emocji wśród bardzo licznie zgromadzonych mieszkańców wzbudził pokaz wojskowej musztry, poboru rekrutów, formowania się oddziału kosynierów, wkroczenia wojsk pruskich do Czeladzi oraz rekonstrukcja bitwy pod Szczekocinami, z prezentacją manewrów na placu boju z użyciem ognia karabinowego i armatniego. Autorem scenariusza i narratorem widowiska był prof. Dariusz Nawrot – historyk z Uniwersytetu Śląskiego, który zajmująco i z wielką swadą komentował wydarzenia tamtych czasów. Przypomniał także, że sto lat temu, na czeladzkim rynku odbywały się również patriotyczne uroczystości miejskie, upamiętniające Naczelnika Insurekcji Kościuszkowskiej.

Kiedy ucichły ostatnie armatnie salwy, w kierunku Parku Miejskiego noszącego imię Tadeusza Kościuszki, wyruszył wielobarwny orszak z doboszem na czele, oddziałami wojskowymi w historycznych mundurach, kosynierami, pocztami sztandarowymi i uczestnikami widowiska, by wspólnie wziąć udział w uroczystości odsłonięcia i poświęcenia pomnika gen. Tadeusza Kościuszki. Pomnik autorstwa artysty rzeźbiarza Tomasza Wenklara, stanął na skwerze w centrum parku, a w nawiązaniu do wydarzeń historycznych, tuż obok posadzony został pamiątkowy Dąb Kościuszki.

Uroczystość „Chwała Kościuszce!” odbyła się w Roku Tadeusza Kościuszki, uchwalonym przez Sejm i Senat RP, a także w setną rocznicę „Obchodów Kościuszkowskich” w Czeladzi w 1917 roku.

  • 1
  • 2
  • 3

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry