adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
UWAGA ZMIANY W OBWODACH 7 i 8: ulice wcześniej ujęte w obwodzie 7 tj. „Bratków”, „Jaśminowa”, „Mieczyków”, „Słowiańska”, „Storczyków”, „Tulipanów”, „Wrzosowa” zostały przeniesione do obwodu 8 do Szkoły Podstawowej nr 1 w Czeladzi ul. Reymonta 80, wyborcy z tych ulic w najbliższych wyborach głosują w SP Nr 1AKTUALNE INFORMACJE I OSTRZEŻENIA O JAKOŚCI POWIETRZAUWAGA: PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA STAŁE OBWODY GŁOSOWANIA ORAZ ZAKTUALIZOWANY PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA OKRĘGI WYBORCZE W MIEŚCIE CZELADŹAKTUALNE INFORMACJE NA TEMAT CYBERBEZPIECZEŃSTWAГромадянин України, тут ви знайдете найважливішу інформацію (НАТИСНІТЬ ТУТ)Czeladź pomaga Ukrainie!Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności
26 maja 2021
kategoria:
Aktualności

W kwietniu Koło Naukowe Inżynierowie Przyszłości z SP 2 (Ola Bojko, Maja Woźniak, Nina Pydzik, Magda Tarkota, Wiktor Kowalik, Igor Parszewski, Piotr Lorens, Mateusz Kempski, Błażej Skop i Andrzej Strzępka) rozpoczęło realizację czwartego, etapu projektu PGNiG „Być jak Ignacy”. Tym razem ich zadaniem jest przygotowanie projektu na temat jak technologia cyfrowa i technologia przyszłości pomagają nam w codziennym życiu.

Każdy z uczestników przygotowuje informacje o aplikacjach dzięki którym nasze życie staje się łatwiejsze. Korzystamy z aplikacji w smartfonach ułatwiających uprawianie sportu, podróżowanie samochodem, sterowanie odkurzaczem, pralką czy kosiarką. Wiele aplikacji jest związanych również z edukacją. Z jednej z nich skorzystało ośmiu uczestników projektu 27 kwietnia na zajęciach w parku Grabek gdzie starali się ustalić jakie ptaki śpiewają w czasie ich spaceru. Zainstalowana w smartfonach aplikacja BirdNET pozwala nagrać ptasi śpiew, który następnie wysyłamy do analizy i już po chwili mamy odpowiedź z odesłaniem do Wikipedii. Uczestnicy spotkania zarejestrowali podczas wspólnego, spaceru po parku śpiew zięby, grzywacza, sierpówki, dzięcioła zielonego i , sroki , modraszki , pierwiosnka, kwiczoła, kazarki rdzawej, remiza, kukułki, świstunki iberyjskiej, perkoza i skowronka.

Inną aplikacją która wspiera nie tylko edukację ale również badania naukowe jest CREDO DETECTOR. Z jej pomocą uczniowie SP2 (Wiktoria i Daria Pycela, Adam Kusa, Andrzej Strzępka, Błażej Skop, Kamil Zenderowski, Magda Tarkota, Mateusz Kempski, Ola Bojko, Piotr Lorens, Wiktor Kowalik i nasz absolwent Kuba Zieliński) biorą udział w międzynarodowym konkursie „Łowcy cząstek” pomagając zbierać i analizować dane w międzynarodowym projekcie badawczym CREDO(Cosmic-Ray Extremely Distributed Observatory) - czyli w Skrajnie Rozproszonym Obserwatorium Promieniowania Kosmicznego. Projekt zainicjowany w 2016 przez polskich naukowców z IFJ PAN w Krakowie jest ukierunkowany na poznanie najgłębszych sekretów Wszechświata m.in. poszukiwanie ciemnej materii oraz badanie natury czasoprzestrzeni. Konkurs Łowcy Cząstek polega na drużynowym wykrywaniu cząstek wtórnego promieniowania kosmicznego oraz radioaktywności lokalnej przy pomocy smartfonów wyposażonych w aplikację CREDO Detector. Rywalizacja „Łowców” będzie trwać do czerwca 2021 roku, w 2 kategoriach : Liga (zawody w nocy z 12 na 13 każdego miesiąca) i Maraton (całkowita liczba zebranych cząstek). Warto wspomnieć, że wśród 30 drużyn uczestniczących w konkursie drużyna SP2 o nazwie SPINCZ 2 zajmuje w konkurencji Maraton czwartą pozycję oraz w comiesięcznej lidze była już 4 razy na podium ( dwa razy pierwsze, raz drugie i raz trzecie miejsce).

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry