adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
UWAGA ZMIANY W OBWODACH 7 i 8: ulice wcześniej ujęte w obwodzie 7 tj. „Bratków”, „Jaśminowa”, „Mieczyków”, „Słowiańska”, „Storczyków”, „Tulipanów”, „Wrzosowa” zostały przeniesione do obwodu 8 do Szkoły Podstawowej nr 1 w Czeladzi ul. Reymonta 80, wyborcy z tych ulic w najbliższych wyborach głosują w SP Nr 1AKTUALNE INFORMACJE I OSTRZEŻENIA O JAKOŚCI POWIETRZAUWAGA: PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA STAŁE OBWODY GŁOSOWANIA ORAZ ZAKTUALIZOWANY PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA OKRĘGI WYBORCZE W MIEŚCIE CZELADŹAKTUALNE INFORMACJE NA TEMAT CYBERBEZPIECZEŃSTWAГромадянин України, тут ви знайдете найважливішу інформацію (НАТИСНІТЬ ТУТ)Czeladź pomaga Ukrainie!Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności Lista aktualności
10 lutego 2020
kategoria:
Aktualności
Czeladzki akcent Zaślubin Polski z morzem
Czeladzki akcent Zaślubin Polski z morzem

W setną rocznicę Zaślubin Polski z morzem warto pamiętać, że pierwszym żołnierzem, który zaciągnął wartę honorową przy Słupku Zaślubin w lutym 1920 roku był urodzony w Czeladzi – Józef Symforian Tylec.

- Sądzę, że tę postać (Józefa Tylca) – w tak ważnym jubileuszowym roku – nie tylko powinna poznać cała Polska, ale że jego miejsce jest na kartach historii Czeladzi i naszego kraju. - pisze w styczniowym wydaniu miesięcznika samorządowego "Echo Czeladzi" redaktor naczelna Wiesława Konopelska. Artykuły na ten temat pojawiły się także w numerze 9/2000 i 10/2017 czasopisma.

Przypomnieć trzeba, że po raz pierwszy o Józefie Tylcu napisał w 2000 roku „Dziennik Bałtycki” – wtedy to w artykule „Pierwsza warta” wspomniano Jana Tylca, było to oczywiście błędnie podane imię tego żołnierza, bo chodziło o Józefa.

Józef Symforian Tylec urodził się 22 sierpnia 1895 roku w Czeladzi, zmarł w 27 grudnia 1962 roku w Pucku. Do Pucka trafił wraz z armią gen. Józefa Hallera. Czy zaciągnął się w 1919 roku, kiedy w maju przybył gen. Haller do Czeladzi wraz z wojskiem? Nie wiadomo. Swojego dziadka, w 2017 roku tak wspominał jego wnuk – Jarosław Krzyżanowski:

„Mój dziadek wraz z armią gen. Hallera dotarł na Kaszuby i znalazł się w I Batalionie Morskim, który 10 lutego 1920 roku zajął Puck. To żołnierze tej jednostki zagospodarowali teren poniemieckiej jednostki. Na bazie tych obiektów powstał Morski Dywizjon Lotniczy, w którym aż do 1939 roku służył mój dziadek. Był bosmanem i szefem sprzętu motorowodnego. Wiadomo, że 2 września – po nalotach na Puck – dowodził przetransportowaniem hydrosamolotów na Hel. Po kapitulacji Helu trafił do obozu jenieckiego, w którym spędził całą wojnę. Po wojnie, aż do emerytury pracował w Puckich Zakładach Mechanicznych”.

Patriotyczny akt Zaślubin Polski z morzem miał miejsce 10 i 11 lutego 1920 roku w Pucku. W październiku 1919 roku gen. dyw. Józefowi Hallerowi powierzono dowództwo Frontu Pomorskiego, utworzonego w celu pokojowego i planowego odzyskania Pomorza, zgodnie z ustaleniami traktatu wersalskiego, odebranego Polsce wskutek rozbiorów.
10 lutego 1920 roku gen. Haller wraz z ministrem spraw wewnętrznych Stanisławem Wojciechowskim oraz nową administrację województwa pomorskiego przybył do Pucka, gdzie dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem.

Głównym punktem tej uroczystości była msza dziękczynna, z poświęceniem Bandery Polskiej, którą – przy wystrzale 21 salw armatnich – Eugeniusz Pławski wraz z Florianem Napierałą podnieśli na maszt na znak objęcia przez Polską Marynarkę Wojenną wachty na Bałtyku. W imieniu dotychczasowych strażników Wybrzeża, rybak kaszubski, szyper Jakub Myślisz, przekazał symbolicznie straż w ręce polskiego marynarza.

Zaślubiny odbyły się poprzez wrzucenie platynowego pierścienia do morza. Polska objęła odcinek wybrzeża morskiego, które wraz z Mierzeją Helską liczyło 140 kilometrów zaniedbanego gospodarczo wybrzeża Bałtyku.

Źródło: "Echo Czeladzi", 1/2020.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry