do góry
adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
Sprawdź jakość powietrza w mieście. Pomiary na żywo z 5 czujników.Punkt przyjęć dzielnicowych - ul. Zwycięstwa 6 (Czeladź Piaski)Wejście do Urzędu Miasta, przeznaczone dla osób niepełnosprawnych i wózków dziecięcych, znajduje się od strony parku Kamionka.Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności Lista aktualności
07 października 2019
kategoria:
Aktualności
Czeladzkie „Senioralia” 2019
Czeladzkie „Senioralia” 2019

Czeladzkie „Senioralia” 2019 rozpoczęły się 28 września 2019r. o godz. 11:15 barwnym korowodem - Marszem Parasoli, który przeszedł ulicami miasta do czeladzkiego Rynku, na którym odbyło się przekazanie symbolicznego klucza do bram Miasta przez Burmistrz Miasta Czeladź Zbigniewa Szaleńca przedstawicielom czeladzkich Seniorów – Barbarze Tracz i Stanisławowi Wysokińskiemu.

Pierwszy dzień wypełniony był wydarzeniami edukacyjnymi, prozdrowotnymi, sportowymi
i kulturalnymi, aby każdy uczestnik znalazł coś dla siebie.

Na scenie wystąpili: Krakowska Formacja Batucadowa „Sorrir Por Favor!”, zespół muzyczno-wokalny „Orfeusz” działający przy Polskim Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział w Czeladzi, grupa seniorów pn.: ”Barwny Świat Seniora”, grupa tańca liniowego „Optymistki” słuchaczki UTW Czeladź, Aleksandra Golda z Klubu Seniora „Wrzos” MOPS w Czeladzi przy akompaniamencie pana Andrzeja Jurczyka- gitara, Kocia Zumba w wykonaniu członków Stowarzyszenia Kocia Becia, Julia Jurczak i Karolina Kubasik laureatki licznych konkursów oraz nie zabrakło animacji Katarzyny Szymiec, Grzegorza Zdybał i Dariusza Botkowskiego.

Podczas  „Senioraliów” można było odbyć podróż Czeladzkim Pociągiem Senioralnym w towarzystwie Antoniego Krawczyka, członka Stowarzyszenia Miłośników Czeladzi, który pełnił rolę przewodnika i opowiadał pasażerom historię naszego miasta.

Od godz. 11:30 do 14:00 trwała akcja bezpłatnego czipowania psów, którą przeprowadził BAFIR – Specjalistyczna Przychodnia Weterynaryjna. Czipowanie to niezawodna metoda, która umożliwia ustalenie właściciela zaginionego pupila.

Ciekawostką tegorocznych „Senioraliów” były warsztaty szycia przygotowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Czeladzi, podczas których każdy mógł uszyć sobie swoją siatkę - model lat 70.
W tym roku, po raz pierwszy, odbył się konkurs dla partnerów Czeladzkich „Senioraliów” 2019 na „Najfajniejsze stoisko w klimacie lat 70.”, którzy zaprezentowali się na przygotowanych przez siebie stoiskach. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas Gali Finałowej.

Nie lada atrakcją był wyjątkowy Pokaz Mody z lat 70. Na wybiegu (czerwonym dywanie), pojawiło się 12 wyjątkowych modelek i modeli w przepięknie zaprojektowanych z tamtych lat kreacjach.
Komisja w osobach: Jolanta Moćko - Przewodnicząca Rady Miejskiej w Czeladzi, Beata Zawiła -Zastępca Burmistrza Miasta Czeladź, oraz Elżbieta Bazańska–Wolska- Naczelnik Wydziału Edukacji i Polityki Społecznej miała bardzo trudne zadanie, ponieważ na wybiegu, pojawiły się znakomite kreacje takich projektantów jak: Jolanty Ptaś, Heleny Ordziniak, Ireny Owsianki, Genowefy Wysoczańskiej, Zofii Włodarczyk, Elżbiety Sosnowskiej, Alfredy Mikusek, Urszuli Góry, Beaty Marcinkowskiej, Ryszarda Kuli, Mariana Sokołowskiego oraz Barbary Wszołek. Po burzliwych dyskusjach komisji, najwyżej ocenione i nagrodzone zostały kreacje Ireny Owsianki, Urszuli Góry oraz Beaty Marcinkowskiej. Natomiast nagrodę publiczności, którą ufundowała Barbara Strzelecka - Radna Rady Miejskiej w Czeladzi wraz z upominkiem od firmy ANTON Aparaty Słuchowe otrzymała kreacja Mariana Sokołowskiego.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się Ryneczek Zdrowia. Seniorzy, którzy przyszli na czeladzki Rynek mieli możliwość skorzystania z bezpłatnych badań:

 • EKG serca z analizą SATRO,
 • w kierunku „czerniaka” raka skóry,
 • USG doppler tętnic szyjnych i kręgowych,
 • słuchu – ANTON Aparaty Słuchowe,
 • pomiaru cukru / ciśnienia oraz rozmowa z edukatorem społecznym,

porad:

 • „Pana Ziółko” – Adam Opoka Sklep zielarsko – medyczny,
 • fizjoterapeuty,
 • dietetyka wraz z analizą składu ciała,
 • Poradni Vitberg Czeladź, gdzie przy stoisku można było dowiedzieć się o skutecznym i nowoczesnym sposobie na dolegliwości z zakresu:
  – bóli kręgosłupa, dyskopatii, rwy kulszowej, zwyrodnienia i ograniczenia ruchomości,
  – opuchlizn, żylaków, ociężałości nóg, niewydolności układu krążenia,
  – zwyrodnienia stawów kolanowych, biodrowych, ścięgna Achillesa,
  – problemów metabolicznych – zaparcia, cukrzycy, otyłości,
  – wysiłkowego nietrzymania moczu.

Dla wszystkich posiadaczy karty „Czeladzki Senior 60+” Miasto Czeladź przygotowało pyszny żurek, a restauracja Cafe Desa za złotówkę sprzedawała kawę i herbatę.

Również w tym roku nie zabrakło stoisk wystawowych profesjonalnie przygotowanych przez:
Centrum Dietetyczne Natur House z Będzina, Centrum Rehabilitacji KKF, Czeladzkie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Upośledzeniem Psycho – Ruchowym, DOZ S.A, Fundację Europejska Klinika Cukrzycy, Klub Seniora „Aktywna Jesień Życia”, Klub Seniora „Wrzos” - MOPS w Czeladzi, Miejską Bibliotekę Publiczną w Czeladzi, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Optymalnych Zagłębiowski Oddział w Czeladzi, Stowarzyszenie Kocia Becia, Stowarzyszenie Miłośników Czeladzi, Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Familia”, Stowarzyszenie Opieki nad Zwierzętami „Nadzieja na Dom”, Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie, Śląskie Laboratoria Analityczne, Zagłębiowskie Koło Pszczelarzy w Czeladzi, Zagłębiowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Dzień później tj. 29 września w Parku Harcerskim „Kamionka” w Czeladzi odbyła się gra terenowa Graj-Zwiedzaj-Wygrywaj!. Drużyny w wyznaczonym czasie wystartowały z mapą, zaliczając kolejne punkty w mieście i wykazując się wiedzą o Czeladzi. W Parku na powracających zawodników czekał gorący poczęstunek oraz przygotowany na tą okazję pokaz iluzji.

W poniedziałek, trzeciego dnia Czeladzkich „Senioraliów” 2019, swoje podwoje otwarło Casyno Royal DPS w Domu Pomocy Społecznej „Senior” przy ul. Szpitalnej 5A. Migocące, kolorowe neony oraz czerwony dywan dekorowały wejście do "jaskini hazardu" jakim na ten dzień stał się DPS „Senior”. Wszyscy goście świetnie się bawili, grając w ruletkę, darta, kręgle, pokera z mieszkańcami DPS, krupierami, na co dzień pracownikami DPS. Emocje, nastrojowa muzyka, bezalkoholowy szampan, poczęstunek, płomienie świec stanowiły klimat Casyna z lat 70.

1 październik był czwartym i ostatnim dniem Czeladzkich „Senioraliów”, w czasie którego zorganizowane zostały dwa ciekawe wydarzenia.
W ramach pierwszego wydarzenia Muzeum Saturn w Czeladzi zaproponowało uczestnikom zajęcia plastyczne zatytułowane „Rama”. Podczas przedpołudniowych warsztatów seniorzy w sposób niezmiernie kreatywny ozdabiali gipsowe ramki. Prosta w swej formie rama była niezwykłym wyzwaniem dającym uczestnikom nieskończone niemal możliwość wyrażenie siebie, a zaproponowane przez Dobrawę Skonieczną-Gawlik techniki stwarzały bez mała nieograniczone możliwości. Technika decupage, srebrzenie i złocenie, malowania farbami, dekorowanie muszlami, kamieniami, sznurkiem, wykonywanie przestrzennych elementów z masy plastycznej, a także zastosowanie mozaiki dały wspaniałe efekty. Każda z 20 ramek była inna, każda niepowtarzalna, a wszystkie stworzone samodzielnie przez niepomiernie aktywnych i zdolnych czeladzkich seniorów.

Kolejne z wydarzeń w tym dniu, to zakończenie Czeladzkich „Senioraliów” 2019 „Na czeladzką nutę”... Wesele, weselisko ;), które zorganizowano w Kopalni Kultury w Czeladzi przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Czeladzi. Muzyka, weselne przyśpiewki, stół pełen smakołyków, dużo radości, śmiechu i tańca – tak najkrócej można opisać zabawę dla Seniorów. Podczas tego wydarzenia klucz do bram naszego Miasta, na ręce Burmistrza - Zbigniewa Szaleńca i Przewodniczącej Rady Miejskiej Jolanty Moćko, oddali przedstawiciele czeladzkich Seniorów – Barbara Tracz i Stanisław Wysokiński. Seniorzy, jak zawsze, bawili się wspaniale. Piękne weselne dekoracje stworzyły nastrój i dodawały niezwykłego klimatu. Do tańca zapraszał zespół muzyczny „ Abmix” z Sosnowca, który porwał wszystkich, nawet najbardziej opornych tancerzy. Bez wątpienia, muzyka łagodzi obyczaje, a wspólna zabawa i śpiew jednoczy i nastawia przyjaźnie do innych. Serdeczne podziękowania kierujemy do Radnych Rady Miejskiej w Czeladzi Patrycji Juszczyk, Ireny Owczarz, Moniki Pawlik, Dariusza Pietrzykowskiego, Barbary Strzeleckiej oraz Barbary Wszołek - sponsorów, dzięki którym licznie przybyli goście raczyli się nie tylko pysznym tortem, ale i weselnymi smakołykami.

To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie wsparcie oraz zaangażowanie partnerów programu „czeladzki senior 60+”, organizacji pozarządowych oraz jednostek miejskich. Dziękujemy również za pomoc w przygotowaniach pracownikom Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Czeladzi, Miejskiego Zarządu Gospodarki Komunalnej w Czeladzi, Kopalni Kultury w Czeladzi oraz wolontariuszom z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Czeladzi.

Wszystkim serdecznie dziękujemy!

Źródło: Wydział Edukacji i Polityki Społecznej

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H