adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
UWAGA ZMIANY W OBWODACH 7 i 8: ulice wcześniej ujęte w obwodzie 7 tj. „Bratków”, „Jaśminowa”, „Mieczyków”, „Słowiańska”, „Storczyków”, „Tulipanów”, „Wrzosowa” zostały przeniesione do obwodu 8 do Szkoły Podstawowej nr 1 w Czeladzi ul. Reymonta 80, wyborcy z tych ulic w najbliższych wyborach głosują w SP Nr 1AKTUALNE INFORMACJE I OSTRZEŻENIA O JAKOŚCI POWIETRZAUWAGA: PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA STAŁE OBWODY GŁOSOWANIA ORAZ ZAKTUALIZOWANY PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA OKRĘGI WYBORCZE W MIEŚCIE CZELADŹAKTUALNE INFORMACJE NA TEMAT CYBERBEZPIECZEŃSTWAГромадянин України, тут ви знайдете найважливішу інформацію (НАТИСНІТЬ ТУТ)Czeladź pomaga Ukrainie!Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności Lista aktualności
14 maja 2021
kategoria:
Aktualności
Pojemnik przy ul. Szpitalnej
Pojemnik przy ul. Szpitalnej

Czeladź to kolejne miasto ze Śląska, które dołączyło do ogólnopolskiego projektu Elektryczne Śmieci. Sześć charakterystycznych czerwonych pojemników stanęło na ulicach miasta. Mieszkańcy będą mogli bezpiecznie, łatwo i w sposób przyjazny dla środowiska oddać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Z części odzyskanych materiałów powstaną ule z recyklingu oraz wyjątkowe dzieła sztuki. Projekt realizowany jest wspólnie przez Fundację Odzyskaj Środowisko, MB Recycling oraz organizację odzysku AURAEKO. Umowa w żaden sposób nie obciąża budżetu miasta.

Czerwony Pojemnik

„Pojawienie się  czerwonych pojemników na elektryczne śmieci to dobra wiadomość dla naszego miasta i wszystkich mieszkańców. Teraz możemy bez problemów pozbyć się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Co ważne, można to zrobić bezpiecznie i z pożytkiem dla środowiska. Musimy pamiętać, że elektryczne śmieci zawierają wiele niebezpiecznych substancji, które stanowią zagrożenie dla środowiska naturalnego i dla naszego zdrowia. Jestem pewien, że mieszkańcy Czeladzi będą chętnie korzystać z czerwonych pojemników.” – mówi Burmistrz Miasta - Zbigniew Szaleniec.

Dzięki czerwonym pojemnikom możemy pozbyć się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego o wymiarach nie większych niż 50 cm, czyli np. stare telefony, aparaty fotograficzne, laptopy, suszarki, lokówki, tostery, elektroniczne zabawki, ale także zużyte baterie i tonery. Z kolei, żeby pozbyć się odpadów wielkogabarytowych (np. pralki, lodówki czy piekarnika), wystarczy skontaktować się z numerem infolinii 572 102 102. Warto wiedzieć, że wszystkie elektryczne śmieci trafią do profesjonalnych zakładów przetwarzania.

Czerwony ul

Projekt Elektryczne Śmieci, obecny dziś w ponad 25 miastach w całej Polsce, jest doskonałym uzupełnieniem usług komunalnych oraz odpowiedzią na stały wzrost elektrycznych śmieci, które trafiają każdego roku na rynek. „Według szacunkowych danych na świecie w 2019 roku wyprodukowano aż 53,6 miliona ton elektroodpadów. Eksperci przewidują, że w 2050 r. liczba ta przekroczy 120 milionów ton, stąd tak duża konieczność recyklingu. W ramach projektu z części odzyskanych materiałów budujemy unikatowe ule z charakterystycznymi czerwonymi daszkami nawiązującymi do barw naszych pojemników. Tym samym chcemy, żeby mieszkańcy, widząc miejskie pasieki złożone z naszych uli, wiedzieli, że powstały one dzięki ich zaangażowaniu. Oddając elektryczne śmieci do czerwonych pojemników, dbamy o pszczoły, środowisko naturalne, ale i siebie nawzajem” – podkreśla Robert Magolon, pełnomocnik zarządu ds. projektu Elektryczne Śmieci.

Zielona szkoła

Integralną częścią projektu jest innowacyjna platforma edukacyjna Szkolne Centrum Recyklingu stworzona dla uczniów, rodziców, nauczycieli oraz pasjonatów szeroko rozumianej ekologii. Bajki edukacyjne, filmy, scenariusze lekcji, artykuły naukowe, miniopowiadania, quizy, gry memory czekają na mieszkańców Czeladzi. „Nauczyciele mogą skorzystać z gotowych prezentacji multimedialnych czy scenariuszy zajęć poświęconych ekologii; uczniów z pewnością zaciekawią przygody naszej reporterki Zosi, która odwiedza najnowocześniejsze zakłady przetwarzania w Polsce, pytając m.in. o to, czy w telefonach jest złoto; co powstaje z recyklingu lodówki albo co ma wspólnego bęben z pralki z ulem” – mówi Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko. „Jestem przekonany, że uczniowie ze wszystkich szkół i przedszkoli w Czeladzi będą szukali odpowiedzi na nurtujące ich pytania z dziedziny ekologii, zwłaszcza recyklingu na naszej platformie. Mogę obiecać, że u nas nie ma nudy” – dodaje.

Więcej o projekcie Elektryczne Śmieci znajdą Państwo na stronie:

Elektryczne śmieci (elektrycznesmieci.pl)

Lista lokalizacji czerwonych pojemników:

  1. ul. Równoległa (na wysokości pawilonu Eden)
  2. ul. Dehnelów (parking przy Akademii Sztuki Kulinarnej)
  3. ul. Szpitalna (za pawilonem Biedronka)
  4. ul. Kamionka
  5. ul. Spacerowa (vis à vis Szkoły Podstawowej Nr 7)
  6. ul. Francuska (vis à vis Kościoła)

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry