do góry
adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
Sprawdź jakość powietrza w mieście. Pomiary na żywo z 5 czujników.Punkt przyjęć dzielnicowych - ul. Zwycięstwa 6 (Czeladź Piaski)Wejście do Urzędu Miasta, przeznaczone dla osób niepełnosprawnych i wózków dziecięcych, znajduje się od strony parku Kamionka.Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności Lista aktualności
04 listopada 2019
kategoria:
Aktualności
Odsłonięcie tablicy pamiątkowej

Władze Miasta Czeladź oraz Muzeum Saturn w Czeladzi zapraszają 8 listopada 2019 roku o godz. 12.00 na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Piotrowi Pawłowi Dehnelowi.


Piotr Dehnel działacz niepodległościowy, konspirator znany pod pseudonimem „Strychnina”, zaprzyjaźniony z komendantem Józefem Piłsudskim, późniejszym Marszałkiem i Naczelnikiem Państwa, przez ponad 40 lat związany był z naszym miastem, a dzisiaj patronuje głównej ulicy pokopalnianego osiedla. Przez kilka lat Dehnel sprawował funkcję niepisanego dowódcy tajnego przejścia granicznego.

Cieszący się powszechnym uznaniem i szacunkiem zmarł w lutym 1939 roku. 80 lat po śmierci Piotra Pawła Dehnela na najstarszej czeladzkiej nekropolii, w pobliżu miejsca gdzie spoczęły jego doczesne szczątki, z inicjatywy Muzeum Saturn w Czeladzi zostanie wzniesiona tablica pamiątkowa.

Uroczystość odbędzie się na cmentarzu parafii pw. św. Stanisława BiM przy ul. Nowopogońskiej.

Źródło: Muzeum Saturn w Czeladzi

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H