adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
UWAGA ZMIANY W OBWODACH 7 i 8: ulice wcześniej ujęte w obwodzie 7 tj. „Bratków”, „Jaśminowa”, „Mieczyków”, „Słowiańska”, „Storczyków”, „Tulipanów”, „Wrzosowa” zostały przeniesione do obwodu 8 do Szkoły Podstawowej nr 1 w Czeladzi ul. Reymonta 80, wyborcy z tych ulic w najbliższych wyborach głosują w SP Nr 1AKTUALNE INFORMACJE I OSTRZEŻENIA O JAKOŚCI POWIETRZAUWAGA: PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA STAŁE OBWODY GŁOSOWANIA ORAZ ZAKTUALIZOWANY PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA OKRĘGI WYBORCZE W MIEŚCIE CZELADŹAKTUALNE INFORMACJE NA TEMAT CYBERBEZPIECZEŃSTWAГромадянин України, тут ви знайдете найважливішу інформацію (НАТИСНІТЬ ТУТ)Czeladź pomaga Ukrainie!Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności Lista aktualności
08 stycznia 2021
kategoria:
Aktualności
Danuta Łakomik
Danuta Łakomik

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Danuty Łakomik ps. Wicher, od wielu lat mieszkającej w naszym mieście uczestniczki Powstania Warszawskiego.

 

 

 

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Śp. DANUTY ŁAKOMIK
ps. „Wicher”

Powstańca walczącej Warszawy, osoby niezłomnej i ofiarnej,
a przy tym skromnego, empatycznego Człowieka.
Była w naszej czeladzkiej społeczności postaciąwyjątkową.
I my pamiętaliśmy o Niej.
Na zawsze pozostanie w naszych serdecznych wspomnieniach, a także na kartach historii naszego miasta.

Żegnamy Zmarłą ufni, że odeszła w poczuciu spełnienia, jako Bohater.

BURMISTRZ MIASTA CZELADŹ

ZBIGNIEW SZALENIEC

Pożegnanie i pogrzeb Danuty Łakomik, odbędzie się w najbliższą sobotę o 11.30 w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Starym Mieście.

 

Danuta Łakomik
Urodzona 23 czerwca 1929 roku w Sitniku powiat Biała Podlaska. Od wczesnych lat swego dzieciństwa mieszkała w Warszawie. W 1940 roku wstąpiła do Błękitnej Drużyny Harcerskiej, a w 1942 roku do Szarych Szeregów. W stopniu strzelca była żołnierzem Armii Krajowej – I Obwód „Radwan” (Śródmieście), zgrupowanie „Chrobry II”, I batalion „Lecha Żelaznego”, 3. kompania. Jej warszawski szlak bojowy prowadził od Śródmieścia Północ. Była sanitariuszką i łączniczką w punkcie oporu na ulicy Siennej zwanym „Kurzą stopką”. Po upadku powstania trafiła do obozu w Ożarowie, gdzie nadano jej numer 106 951. Następnie została przetransportowana do Pruszkowa i dalej do Landsdorfu, Mühlbergu, Altenburga i Oberlangen.

Po wojnie ukończyła studia prawnicze. W 1953 roku poznała swojego przyszłego męża Januarego
Łakomika. Od 65 lat mieszka w Czeladzi. „O wolność trzeba stale walczyć, gdyż nie jest nam dana raz na zawsze. Dziś nie trzeba dla niej przelewać krwi, ale pilnować jej zbiorową roztropnością i mądrością, uczciwością i pracowitością oraz wytrwałością i solidarnością, niedawaniem wiary fałszywym prorokom, głoszącym łatwe rozwiązania wielkich problemów. To przesłanie pragnę przekazać młodemu pokoleniu Polaków” – taką refleksją podzieliła się kilka lat temu z młodym pokoleniem Danuta Łakomik.

W 2007 roku została uhonorowana Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „Polonia
Restituta”. Przez wiele lat sprawowała funkcję wiceprezesa Związku Powstańców Warszawskich.
O kolejnych rocznicach wybuchu powstania od lat pamięta burmistrz Zbigniew Szaleniec, który wraz z żoną Iwoną Szaleniec, dyrektor Muzeum Saturn w Czeladzi, odwiedza panią Danutę Łakomik – jednego z ostatnich powstańców z Warszawy.

Nota biograficzna zaczerpnięta z miesięcznika samorządowego "Echo Czeladzi", nr 9/316.

 

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry