adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
UWAGA ZMIANY W OBWODACH 7 i 8: ulice wcześniej ujęte w obwodzie 7 tj. „Bratków”, „Jaśminowa”, „Mieczyków”, „Słowiańska”, „Storczyków”, „Tulipanów”, „Wrzosowa” zostały przeniesione do obwodu 8 do Szkoły Podstawowej nr 1 w Czeladzi ul. Reymonta 80, wyborcy z tych ulic w najbliższych wyborach głosują w SP Nr 1AKTUALNE INFORMACJE I OSTRZEŻENIA O JAKOŚCI POWIETRZAUWAGA: PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA STAŁE OBWODY GŁOSOWANIA ORAZ ZAKTUALIZOWANY PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA OKRĘGI WYBORCZE W MIEŚCIE CZELADŹAKTUALNE INFORMACJE NA TEMAT CYBERBEZPIECZEŃSTWAГромадянин України, тут ви знайдете найважливішу інформацію (НАТИСНІТЬ ТУТ)Czeladź pomaga Ukrainie!Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności Lista aktualności
27 listopada 2019
kategoria:
Aktualności
Maria Nogajowa 

Do końca grudnia w galerii „Exlibris” Miejskiej Biblioteki Publicznej można oglądać pierwszą, przygotowaną z tak wielkim rozmachem, retrospektywną wystawę poświęconą Marii Nogajowej – patronce czeladzkiej książnicy.

Jest to wspólny projekt Stowarzyszenia Miłośników Czeladzi i Miejskiej Biblioteki Publicznej, zrealizowany dzięki pozyskanemu grantowi z Urzędu Miasta Czeladź. Czas trwania wystawy został przedłużony ze względu na bardzo duże zainteresowanie niezwykłą postacią bibliotekarki, artystki i społecznika.

Któż ze starszego pokolenia czeladzian nie znal osobiście Marii Nogajowej? Zawsze, już od czasów przedwojennych, można było ją zastać między regałami z książkami lub wśród dzieci, którym poświęcała szczególną uwagę, ucząc ich miłości do literatury i języka polskiego. Ale znany był też jej głos, gdyż od 1952 roku prowadziła audycje w czeladzkim radiowęźle. Wielu mogła kojarzyć się z wykładami, podczas których uczestnikom uniwersytetu powszechnego opowiadała o sytuacji społecznej w kraju, o konieczności posiadania umiejętności pisania i czytania, także o identyfikacji ze swoją małą ojczyzną, tożsamości, o literaturze, sztuce, o dobrodziejstwie i potrzebie bycia wśród książek. W tym widziała szansę na dobre życie dla siebie i innych, realizację osobistych zainteresowań i poczucie bycia potrzebnym lokalnej społeczności.

Była artystką – już we wczesnych latach młodzieńczych związała się z zagłębiowskim środowiskiem profesjonalnych artystów malarzy, rzeźbiarzy, grafików i fotografów. Sama starała się uczestniczyć w kursach dokształcających, doskonaląc swój warsztat malarski. Z jednakową chęcią sięgała po piórko, jak też po pędzel czy pastele. Interesowała się również fotografią zwłaszcza portretową, czego dowodem jest spora liczba zachowanych zdjęć z jej podobizną, wykonanych przez najlepszych fotografów tamtego czasu. Trzeba było wiele cierpliwości i wyczucia koloru, by jedną z form zarobkowania na życie uczynić korektę zdjęć w zakładzie fotograficznym czy to sosnowieckim Studio Lazara czy we własnej pracowni.
Ze zdjęć, a także z relacji osób bliskich i znajomych można wysnuć wniosek, że była prawdziwą damą zagłębiowskiej bohemy i życia artystyczno-społecznego Czeladzi.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry