adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
Sprawdź jakość powietrza w mieście. Pomiary na żywo z 5 czujników.Punkt przyjęć dzielnicowych - ul. Zwycięstwa 6 (Czeladź Piaski)Wejście do Urzędu Miasta, przeznaczone dla osób niepełnosprawnych i wózków dziecięcych, znajduje się od strony parku Kamionka.Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności Lista aktualności
02 grudnia 2019
kategoria:
Aktualności
„Światełko w tunelu”
„Światełko w tunelu”

4 grudnia o godz. 17.00, w czeladzkim muzeum chcąc podkreślić górnicze tradycje naszego miasta, jak co roku obchodzimy Barbórkę – odwieczne święto górników. Muzeum Saturn w Czeladzi już po raz trzeci, z tej okazji przygotowało wyjątkową ekspozycję. Tym razem wystawa zatytułowana „Światełko w tunelu” w sposób nieco metaforyczny przedstawi trud pracy górnika i wszelkie niepokoje związane z niepewnym losem pracownika kopalni codziennie udającego się pod ziemię, by tam w świetle górniczej lampy wydobywać węgiel.

Górnicza codzienność pełna była bowiem wiary w szczęśliwy powrót do domu, modlitwy do św. Barbary, oczekiwania na pomoc i nadziei na ratunek gdy zdarzyło się nieszczęście. Poprzez zgromadzone na wystawie artefakty takie jak wizerunki Skarbnika, św. Barbary, sztandary, elementy ubioru górnika, zegar odmierzającego czas jego pracy a także fotografie, fragmenty pieśni i wspomnień pragniemy pokazać, iż przysłowiowe „światełko w tunelu” to nie tylko górnicza lampa migotająca w oddali, ale przeświadczenie o sile przezwyciężania trudów codziennej pracy.

Wystawa pochodzi ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej, zbiorów własnych Muzeum Saturn oraz kolekcji prywatnych.

Ekspozycja dostępna jest od 4 grudnia do 5 stycznia w Muzeum Saturn, ul. Dehnelów 10.

 

 "Światełko w tunelu" symbolicznie o pracy górników w Muzeum Saturn

 

Źródło: Muzeum Saturn

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry