adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
UWAGA ZMIANY W OBWODACH 7 i 8: ulice wcześniej ujęte w obwodzie 7 tj. „Bratków”, „Jaśminowa”, „Mieczyków”, „Słowiańska”, „Storczyków”, „Tulipanów”, „Wrzosowa” zostały przeniesione do obwodu 8 do Szkoły Podstawowej nr 1 w Czeladzi ul. Reymonta 80, wyborcy z tych ulic w najbliższych wyborach głosują w SP Nr 1AKTUALNE INFORMACJE I OSTRZEŻENIA O JAKOŚCI POWIETRZAUWAGA: PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA STAŁE OBWODY GŁOSOWANIA ORAZ ZAKTUALIZOWANY PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA OKRĘGI WYBORCZE W MIEŚCIE CZELADŹAKTUALNE INFORMACJE NA TEMAT CYBERBEZPIECZEŃSTWAГромадянин України, тут ви знайдете найважливішу інформацію (НАТИСНІТЬ ТУТ)Czeladź pomaga Ukrainie!Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.

Herb Miasta Partnerskiego - ŻydaczówŻydaczów jest jednym z najstarszych miast Podkarpacia, więc jest to zabytek dawnej historii i kultury Ukrainy. Leży na pograniczu wyżyny Podolskiej i niziny Podkarpackiej, 3 km od rzeki Stryj, największego dopływu Dniestru.
Jeszcze 20 tys. lat temu na terytorium Żydaczowa pojawiają się pierwsze kolonie praludzi. Po raz pierwszy miasto zostało wymienione w 1164 roku, gdy wspomina się jako Udecz (lub Zudecz). W kolejnych dokumentach miasto wymienia się w ok. 25 różnych nazwach. Pod koniec XIV w. Żydaczów trafi pod władze Polski, a w roku 1393 otrzymuje prawo magdeburskie, co miało pozytywny wpływ na jego gospodarkę. W owym okresie miasto było jednym z największych w Galicji, poza tym było to centrum handlu soli. Głównym zajęciem mieszkańców poza handlem było rolnictwo i rzemieślnictwo. Te zajęcia mają miejsce na herbie miasta od 1653 roku – biała kula z soli, lemiesz z pługa i sercopodobny dzbanek.
Z historią miasta są związane imiona znanych ukraińskich oraz polskich przedstawicieli, m.in.: Danyło Halicki czy Jan III Sobieski. W 1772 roku miasto przechodzi pod władze Austro-Węgier.

Przemysł rozwinął się na początku XIX w., a w roku 1880 przez miasto poprowadzono kolej. W połowie XIX w. Żydaczów został centrum województwa Stanisławowskiego. W latach II Wojny Światowej w mieście była niszczona i represjonowana ćwierć mieszkańców. Okres powojenny jest związany z budownictwem i działalnością Kombinatu Papierniczego, który istnieje od 1951 r. Podczas swego istnienia Kombinat przekształcił się na wielobranżowe przedsiębiorstwo, które jest przedstawicielem produkcji papierniczo-tekturowej na Ukrainie.

Obecnie w mieście można znaleźć ponad 30 historycznych i kulturalnych zabytków. Między innymi warto wymienić pozostałości starorusińskiego grodu i miasta XII-XIV w., cudowną ikonę Matki Bożej 1406 r., która wisi w cerkwi Zmartwychwstania. Współczesną ozdobą miasta stał się brązowy pomnik Tarasa Szewczenki zbudowany w październiku 1992 roku.

24 sierpnia 1996 r. zostały odnowione i poświęcone symbole miasta – herb i flaga, a dzień 24 sierpnia stał się dniem miasta.

Burmistrz Żydaczowa - Volodymyr Levko

Dane kontaktowe urzędu miasta:

2, Shashkevicha Street
Zhydachiv
Lviv Region 81700
Ukraina
mail:

http://www.viesite.lv/

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry